szukaj:
strona główna | e-kartki | encyklopedia cytatów | encyklopedia wierszy | RSS
Podręcznik wojownika światła

1.

Uczeń nie przewyższa nauczyciela.
Lecz każdy, dobrze wyuczony,
będzie jak jego nauczyciel.

Łukasz,6;40

2.

- Kiedy wojownik światła pragnie dowiedzieć się, czy jakaś osoba jest godna zaufania, wtedy spogląda na nią oczami dziecka, bowiem dzieci potrafią patrzeć na świat bez goryczy. - A kim jest wojownik światła ? - Człowiekiem, który umie docenic, jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy i potrafi usłyszec bicie dzwonow kołysanych w głebiach oceanu.

3.

Bez natchnienia i bez doświadczenia na nic się zdadzą zapał i tereningi.

4.

Pozwól, aby wróg uwierzył, że nie odniesiesz wielkich korzyści z decyzji o ataku - w ten sposób osłabisz jego zapał. Nie wstydź się wycofać na chwilę z bitwy, jeśli czujesz, że wróg jest silniejszy - liczy się bowiem koniec wojny, nie zaś pojedyńcze utarczki. Jeśli masz dość sił, nie wstydź się okazać słabości - to uśpi czujność przeciwnika i popchnie go do ataku przed czasem. Podczas wojny zdolność zaskoczenia wroga jest kluczem do zwycięstwa.

5.

To dziwne - myśli wojownik światła. - Spotkałem w życiu wielu ludzi, którzy przy pierwszej nadarzającej się okazji, starają się pokazać to, co w nich najgorsze. Zasłaniają swoją wewnętrzną siłę agresją, a lek przed samotnością kryją pod maska niezależności. Nie wierzą we własną siłę i możliwości, ale bez ustanku przechwalają się nimi na cztery strony świata.

6.

Wytrwałość przynosi pomyślny los.

7.

Doświadczenia, które powtarzają się wielokrotnie, mają jeden jedyny cel : nauczyć nas tego, czego jeszcze nie potrafimy.

8.

Wojownik nie trwoni czasu, by odgrywać role, które chcą mu narzucać inni.

9.

Nie istnieje ani "lepszy" ani "gorszy", bowiem każdy otrzymał w darze talenty potrzebne mu, by iść własną drogą.

10.

Choć przeżyłem to wszystko, co przeżyłem, wcale nie żałuję tarapatów, w jakie popadłem, ponieważ to właśnie one przywiodły mnie tam, dokąd zawsze pragnąłem dotrzeć.

11.

Sam postanowiłem pójść tą drogą - myśli wojownik. - A to cena, którą muszę za to zapłacić.

12.

Czasem potrzeba odrobiny szaleństwa, by postawić kolejny krok. Ani na wojnie ani w miłości nie sposób wszystko przewidzieć.

13.

Wojownik stara się rzetelnie ocenić, na co go stać. Zawsze sprowadza swój podręczny bagaż, w którym mieszczą się : wiara, miłość i nadzieja. Jeśli znajduję te trzy, nie waha się iść naprzód.

14.

Wojownik światła wie, że nikt nie jest głupcem, i że każdy może nauczyć się wiele od życia - nawet jeśli wymaga to czasu. Daje z siebie zawsze to, co najlepsze, ale też najlepszego oczekuje od innych. Stara się wydobyć na światło dzienne zalety i umiejetności każdego człowieka. Wojownik nie daje się zbić z tropu i nie przestaje dodawać otuchy innym, bowiem to najlepszy sposób, by pobudzać do działania samego siebie.

15.

Owoce naszego działania są postrachem dla tchórzy, a promykami światła dla mędrców. Świat jest wielką szachownicą, na której figurami są nasze codzienne uczynki, zaś regułami gry to, co zwie się prawami natury. Nie możemy dojrzeć Gracza, który stoi po drugiej stronie szachownicy, lecz wiemy, że jest on dobry, prawy i cierpliwy.

16.

Myśl więcej o sobie. Zachowaj dla siebie swoje dobrodziejstwa, inaczej wszystko stracisz.

17.

Kim jesteś,by dawać rady innym ? A może nie potrafisz dojrzeć swoich własnych wad ?

18.

W Drodze zawiera się szacunek do wszystkiego, co małe i kruche... Zawsze powinieneś rozpoznać, kiedy nadchodzi pora, by przyjąć adekwatną do sytuacji postawę... Nawet jeśli strzelałeś z łuku wiele razy, to ciągle uważnie zakładaj strzałę i z dbałością napnij cieciwę... Gdy początkujący wie czego chce, staje się mądrzejszy od roztrapionego mędrca... Gromadzić w sobie miłość oznacza szczęście, gromadzić nienawiść to klęska... Ten kto nie widzi małych problemów zostawia otwarte drzwi, przez które wdzierają się wielkie tragerdie... Walka nie ma nic współnego z kłótnią.

19.

To, czego nie zrobię, po prostu nie będzie zrobione.

20.

Kiedy wojownikowi dzieje się krzywda, to zazwyczaj stroni od ludzi,by nie obarczać ich swoim cierpieniem. Jest to postępowanie dobre i złe zarazem. Pozwolić, aby w sercu powoli goiły się rany - to jedno. Natomiast na całe dnie pogrążać się w smutku, z obawy,by nie obnażać własnej słabości - to całkiem inna sprawa. W każdym z nas istnieje i anioł i diabeł, a ich głosy są bardzo do siebie podobne.Wobec trudności diabeł przekonuje, że łatwo nas zranić, a anioł prosi, byśmy zastanowili się nad sobą, i czasami musi włożyć swoje słowa w usta obcych ludzi. Wojownik utrzymuje równowagę pomiedzy samotnścią i uzależnieniem od innych.

21.

Wojownik światła nigdy się nie spieszy. Czas pracuje na jego korzyść, a on uczy się poskromnić swoją porywczość i skłonność do pochopnych działań. Posuwa się do przodu powoli ale stanowczo. Wie, że uczestniczy w ważnym momencie dziejów i że nie uda mu się zmienić świata, dopóki nie zmieni siebie.

22.

Przebaczać wcale nie znaczy godzić się na wszystko.

23.

Nim podejmę decyzję, muszę wszystko dokładnie zrozumieć - słyszy czasem wojownik światła. - Chcę mieć swobodę zmiany decyzji.

24.

W każdym działaniu trzeba przewidzieć jego następstwa i poznać sposoby, by dopiąć celu a także znać możliwości, jakimi się dysponuje. Jedynie człowiek, którego w najmniejszym stopniu nie nęcą zdobycze, lecz jest skupiony na samej walce, ma prawo powiedzieć, że wyrzekł się jej owoców. Ale wyrzeczenie się owoców walki wcale nie znaczy, że jej wynik powinien być nam obojętny.

25.

Zwracaj uwagę na rzeczy drobne,
bo one mogą wyrządzić wiele zła.
"Diabeł tkwi w szczegółach" - głosi stare porzekadło.

26.

Nie oddaje się w niczyje ręce odpowiedzialności za własny los.

27.

Dla wojownika nie ma miłości niemożliwej do spełnienia. Ani milczenie, ani obojętność, ani odrzucenie nie są w stanie go onieśmielić. Wie, że pod lodowatym pancerzem, za którym czasem kryją się ludzie, bije gorące serce. Dlatego wojownik podejmuje większe niż inni ryzyko. Bez wytchnienia szuka miłości, nawet za cene wielu "nie", licznych powrotów na tarczy i dojmującego poczucia odrzucenia duszy i ciała. Wojownik nie daje się łatwo zastraszyć, kiedy poszukuje tego, co mu niezbędne do życia.Wie, że bez miłości jest niczym.

28.

Każdy człowiek popełnia błędy.

29.

To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod woda.

30.

Hitler wprawdzie przegrał wojne na polu bitwy - mówi Marek Halter - lecz jednak coś wygrał. To dwudziestowieczny człowiek stworzył obozy koncentracyjne, wskrzesił torturę i pokazał, że można zamknąć oczy na nieszczęścia bliźnich.

31.

Prawdziwi przyjaciele są z Tobą
we wszystkich chwilach
- tak samo dobrych jak i złych.

32.

Zawsze dana jest w życiu powtórna szansa.

33.

Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los.

34.

Ludzkie życie to istne szaleństwo !

35.

Wierzę we wszystko, co ludzie mówią i zawsze jestem rozczarowany.

36.

Kiedy jeździec wypada z siodła i natychmiast znów nie dosiądzie konia, nigdy później już tego nie zrobi.

37.

Kiedy pragniemy czegoś, to cały Wszechświat działa na nasza korzyść.

38.

Wojownik światła, nawet jeśli nie ma czasami ochoty, stara się cieszyć drobnymi sprawami dnia codziennego.

39.

Największymi nędzarzmi są ci, którzy patrza na cudzą nędzę obojętnym okiem.

40.

Trzeba pozbyć się świadomości upływu dni i godzin, a większą uwagę zwracać na każdą minutę. Wtedy dopiero, uda nam się rozwiązać niektóre problemy, zanim się pojawią.

41.

Jeśli nie udaje ci się modlić, postaraj się powtarzać jedno proste słowo - przynosi to duszy wiele dobraego. Nie mów nic więcej, powtarzaj tylko to jedno słowo, bez przerwy, niezliczoną ilość razy. W końcu utraci ono swój sens i zdobędzie nowe znaczenie. Bóg otworzy swoje bramy, a wtedy jednym słowem wysłowisz wszystko co zechcesz.

42.

Bóg ocenia drzewo po jego owocach, a nie korzeniach.

43.

Czyny każdego człowieka mają wpływ nawet na bardzo odległa przyszłość.

44.

"Najważniejsza na drodze duchowej jest odwaga" - mawiał Ghandi. Tchorzom świat wydaje się złowrogi i niebezpieczny. Szukają oni pozornego bezpieczeństwa w życiu bez wielkich wyzwań i zbroją się po zęby, by ochronić to, co wydaje im się, że posiadają. Tchorze zakładają w koncu kraty w oknach własnego więzienia.

45.

Kiedy uda ci się rozwiazać konflikty z ludźmi, nie pogrążaj się we wspomnieniach ciężkich chwil, lecz raduj sie tym, że udało ci się wyjść z nich zwycięsko. Kiedy wychodzisz z długiego leczenia po chorobie, nie myśl o cierpieniu, które cię dotknęło, lecz o błogosławieństwie Boga, które pozwoliło ci wyzdrowieć. Do końca życia zachowaj w swojej pamięci wszystkie dobre rzeczy, które pojawiły się w najtrudniejszych okolicznściach. One będą dowodem twoich możliwosci i dadzą nadzieję w obliczu największych przeszkód.

46.

Nikt nie jest całkowicie dobry ani zły.

© 2004-2010 Kontakt. Wszelkie prawa zastrzeżone Regulamin Zgłoś problem/błąd Poleć nas RSS