szukaj:
strona główna | e-kartki | encyklopedia cytatów | encyklopedia wierszy | RSS
Albert Einstein - O Ameryce i Amerykanach

"Uśmiech na twarzach ludzi (...) symbolizuje jedną z największych zalet Amerykanów. Są przyjacielscy, pełni optymizmu i wiary w swe możliwości - a przy tym wolni od zawiści."

Z wywiadu dla "Nieuwe Rotterdamsche Courant", 1921r.

"Amerykanie w jeszcze większym stopniu niż Europejczycy żyją dla swoich celów i dla przyszłości. Życie jest dla nich zawsze bardziej stawaniem się niż prostym byciem. (...) Nie są też takimi indywidualistami jak Europejczycy (...) Kładą większy nacisk na słowo "my" niż na słowo "ja"."

List do Maurice'a Solovine'a, 14 stycznia 1922r.

"Jedynym dającym się uzasadnić celem instytucji politycznych jest zapewnienie swobodnego rozwoju jednostki (...) Dlatego właśnie uważam, iż wyjątkowe szczęście, że zostałem Amerykaninem."

Tamże

"Amerykanskie stosunki społeczne mają jednak również swoją mroczną stronę. Poczucie równości i godności ogranicza się tu głównie do ludzi o białej skórze. (...) Im bardziej czuję się Amerykaninem, tym bardziej sprawią mi to ból."

Z wystąpienia na Lincoln University
z okazji otrzymania honoris causa, maj 1946r.

"Dystans ten (pomiędzy Żydami i nie-Żydami) jest nawet jeszcze wyraźniejszy (w Ameryce) niż był kiedykolwiek w krajach Europy Zachodniej, w tym także w Niemczech"

List do Hansa Muehsama, 24 marca 1948r.

© 2004-2010 Kontakt. Wszelkie prawa zastrzeżone Regulamin Zgłoś problem/błąd Poleć nas RSS