szukaj:
strona główna | e-kartki | encyklopedia cytatów | encyklopedia wierszy | RSS
Albert Einstein - O przyjaciolach, znanych uczonych i innych postaciach

O Sigmundzie Freudzie

"Ten starzec (...) miał bardzo wyraźną wizję; nie pozwalał się usypiać żadnym iluzją, z wyjątkiem nieraz przesadnej wiary we własne idee."

List do A. Bacharacha, 25 lipca 1949r.

O Gandhim

"Przywodca narodu, nie odwołujący się do żadnych zewnętrznych autorytetów: polityk, który odnosi sukcesy nie dzięki zręczności czy też znajomości metod zdobywania władzy, lecz wyłącznie dzięki sile oddziaływania swojej osobowości; zwycięski bojownik, który nie zniża się nigdy do stosowania przemocy; człowiek wielkiej mądrości i pokory, stanowczy, nieugięty i konsekwentny, który poświecił wszystkie siły dla podzwignięcia swego ludu i ulżenia jego doli; przeciwstawił brutalności Europy godność prostego człowieka i w ten sposób okazał swą wyższość. Być może przyszłe pokolenia nie uwierzą, że człowiek taki jak on, z krwi i kości, kiedykolwiek stąpał po tej ziemi."

Wypowiedź z okazji 70-tych urodzin Gandhiego, 1939r.

"Jestem przekonany, że Gandi to najbardziej światły polityk naszej epoki. Powinniśmy ze wszystkich sił starać się postępowac tak jak on - nie stosować przemocy w walce o słuszną sprawę i powstrzymywać się od udziału we wszystkim, co uważamy za zło."

"New York Times", 19 czerwca 1950r.

"Gandhi, największy polityczny geniusz naszych czasów, (...) dowiodł, do jakich poświęceń zdolny jest człowiek, gdy odkryje słuszną drogę."

List do Azjatyckiego Kongresu, podczas którego
omawiano sprawę utworzenia Federacji Światowej, listopad 1952r.

O Goethem

"Wyczuwam w nim pewien protekcjonalizm w stosunku do czytelnika, brakuje mu pokory, która - szczególnie wtedy, gdy okazują ją wielcy ludzie - ma taki krzepiący skutek."

List do L. Caspara, 9 kwietnia 1932r.

O Hitlerze

"Człowiek ograniczony intelektualnie, niezdolny do jakiejkolwiek pożytecznej pracy, zionący zawiścia i żółcią na wszystkich, których okoliczności i natura obdarzyły hojniej niż jego. (...) Otoczył się ludzkimi szumowinami pozbieranymi po ulicach i gospodach."

Z rękopisu, 1935r.

O Leninie i Engelsie

"Oczywiste jest, że poza Rosją nie ceni się Lenina i Engelsa jako ludzi myslących naukowo i nikt nie jest nawet zainteresowany tym, by wykazywać fałszywość ich teorii. Niewykluczone, że w Rosji jest tak samo, tylko nikt nie śmie tego głosno powiedzieć."

List do K. R. Leistnera, 8 września 1932r.

O Newtonie

"Jego wspaniałe i klarowne idee zachowują swe wyjątkowe znaczenie po wsze czasy jako fundament całej naszej współczesnej struktury pojęciowej w dziedzinie filozofii przyrody."

Wypowiedź dla "The Timesa"(Londyn), 28 listopada 1919r.

"Moim zdaniem, najbardziej genialnymi umysłami byli Galileusz i Newton, których w pewnym sensie uważam za jedność. Przy czym w tej jedności Newton jest tym, który dokonał najbardziej imponującego wyczynu w dziedzinie nauki."

Przytoczone, 1920r.

"Newtonie, (...) Tyś znalazł jedyną możliwą w Twojej epoce drogę dla człowieka o tak wybitnym umyśle i zdolnościach twórczych. Stworzone przez ciebie pojęcia nadal służa nam za drogowskazy w naszym myśleniu o fizyce, chociaż obecnie już wiemy, że trzeba je będzie zatąpić innymi, (...) jeśli zależy nam na głębszym zrozumieniu zależności w przyrodzie."

Przytoczone

"Newtonowi pierwszemu udało się znaleźć jasno sformuowna podstawę, z której mógł wydedukować wiele zjawisk, stosujac metody matematyczne - logiczne, ilościowe i doświadczalne."

"Manchester Guardian", Boże Narodzenie 1942r.

O Franklinie D. Roosevelcie

"Niezależnie od tego, kiedy ten człowiek by od nas odszedł, zawsze mielibyśmy poczucie nieodwracalnej straty. (...) Oby jego wpływ na serca i umysły ludzi trwał nadal !"

Wypowiedź w związku ze śmiercią prezydenta Roosevelta,
27 kwietnia 1945r.Einstein był pewien, że gdyby Roosevelt żył,
nie dopuściłby do zrzucenia bomby atomowej
na Hirosime - w marcu 1945r. napisał do niego list,
ostrzegając przed niszczycielską siła takiej broni,
lecz prezydent nie zdążył go przeczytać przed śmiercia.

O Tołstoju

"Pozostaje on pod wieloma względami najważniejszym prorokiem naszych czasów. (...) Obecnie nie ma nikogo obdarzonego równie przenikliwym umysłem i siłą moralną."

Z wywiadu dla "Survey Grapic",
sierpień 1934r.

© 2004-2010 Kontakt. Wszelkie prawa zastrzeżone Regulamin Zgłoś problem/błąd Poleć nas RSS