szukaj:
strona główna | e-kartki | encyklopedia cytatów | encyklopedia wierszy | RSS
Albert Einstein - O Niemczech i Niemcach

"Nieszczęściem Niemiec jest to, że są wciąż zatruwane, najpierw przez nadmiar, a potem przez niedostatek."

Aforyzm, 1923r.

"Nie mogę pojąć obojętności, z jaką cały cywilizowany świat traktuje to współczesne wcielenie barbarzyństwa. Czyż nie widzą, ze Hitler zmierza do wojny ?"

1 października 1933r.

"Przez wieki (...) Niemców zmuszano do ciężkiej pracy i do uczenia się wielu rzeczy, wpajając im jednocześnie ślepe posłuszeństwo, wojskową dyscypliwę i brutalność."

Z rękopisu, 1935r.

"Zawsze mieli skłonność traktowania psychopatów jak rycerzy, lecz nigdy nie posuneli się tak dalek jak obecnie."

Dopisek nabazgrany na odwrocie listu z 28 lipca 1939r.

"Wskutek swoich parszywych tradycji Niemcy mają tak pokręcone w głowach, że będzie niezwykle trudno uzdrowić sytuację za pomocą racjonalnych, żeby nie powiedzieć humanitarnych, środków. Mam nadzieje, że zanim wojna się zakończy (...) w znacznym stopniu powybijają się nawzajem."

List do Ottona Juliusburgera, lato 1942r.

"Niemcy jako cały naród odpowiadają za te masowe morderstwa i jako naród muszą za nie ponieść karę. (...) Naród niemiecki popierał partię narodowosocjalistyczną i obrał Hitlera kanclerzem, pomimo iż w swojej książce i przemówieniach przedstawił on swe haniebne zamiary tak jasno, że nie można ich było nie zrozumiec."

O bojownikach getta warszawskiego, 1944r.

"Po rzezi zgotowanej przez Niemców moim żydowskim braciom w Europie nie chcę mieć z nimi więcej do czynienia. (...) Nie dotyczy to garstki tych, którzy pozostali nieugięci, na ile to było możliwe."

List do Arnolda Sommerfelda, 14 grudnia 1946r.

"Zbrodnia Niemców jest zaiste najbardziej odrazajacym czynem, jaki zna historia tak zwanych narodów cywilizowanych. Niemieccy intelektualisci - jako grupa - zachowali się nie lepiej niż motłoch."

List do Otto Hahna, 28 stycznia 1949r.

© 2004-2010 Kontakt. Wszelkie prawa zastrzeżone Regulamin Zgłoś problem/błąd Poleć nas RSS