szukaj:
strona główna | e-kartki | encyklopedia cytatów | encyklopedia wierszy | RSS
Albert Einstein - O pacyfizmie

"Każdy, komu drogie są wartości kultury, nie może nie być pacyfiztą."

Z podręcznika pacyfizmu, 1922r.

"Mój pacyfizm jest uczuciem czysto instynktownym; jestem pacyfista, ponieważ mordowanie ludzi jest dla mnie czymś odrażającym. Moja postawa nie wynika z żadnej teorii intelektualnej, lecz oparta jest na najgłębszej antypatii, jaką żywie dla wszystkich przejawów okrucieństwa i nienawiści."

Do Paula Hutchinsona, redaktora "Chistian Century", lipiec 1929r.

"Jestem przekonany, że istotny postęp w zapobieganiu wojnom może być osiągnięty dopiero wtedy, gdy ludzie skonsolidują się na skalę międzynarodową i odmówią gremialnie służby wojskowej oraz brania udziału w wojnie."

Wypowiedź w "Jugendtribune", 17 kwietnia 1931r.

"Za najważniejsze zadanie państwa uważam ochronę jednostki i umożliwienie jej twórczego rozwoju. (...) Zmuszając nas do służby wojskowej, państwo sprzeniewierzą się tej zasadzie."

Z "The Nation", 1931r.

"Jestem nie tylko pacyfistą, lecz wojującym pacyfistą. Jestem zdecydowany walczyć o pokój. (...) Czyż nie lepiej zginąć za sprawę, w którą się wierzy - za pokój, aniżeli cierpieć za sprawę, w która się nie wierzy - za wojne ?"

Z wywiadu udzielonego podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, 1931r.

"Jestem przekonany, że problem zapewnienia światu pokoju na płaszczyźnie ponadnarodowej może być rozwiązany jedynie poprzez zastosowanie metod Gandhiego na większą skalę."

List do G. Nellhausa, 20 marca 1951r.

"Im więcej dany kraj produkuje broni, tym mniej bezpieczny się staje - ten, kto ma broń, stanowi cel ataku."

Z rozmowy z M. Aramem, styczeń 1953r.

© 2004-2010 Kontakt. Wszelkie prawa zastrzeżone Regulamin Zgłoś problem/błąd Poleć nas RSS