szukaj:
strona główna | e-kartki | encyklopedia cytatów | encyklopedia wierszy | RSS
Albert Einstein - O wojnie, pokoju, bombie i sprawach wojskowych

"Wojsko, ten najgorszy wytwór życia stadnego, napawa mnie wstrętem; (...) owa plaga cywilizowanego świata powinna być czym prędzej zniesiona. Bohaterstwo na rozkaz, bezsensowna przemoc i cała ta obmierzła paplanina, która nazywa się patriotyzmem - jakże serdecznie tego wszystkiego nienawidzę ! Jakże podła i nikczemna wydaje mi się wojna ! Dałbym się prędzej posiekać na kawałki, aniżeli miałbym brać udział w tak wstrętnym przedsięwzięciu."

Z artykułu "What I Believe", 1930r.

"Musimy (...) uczynić naszym życiowym celem doprowadzenie do tego, aby wyschły źródła wojny - fabryki amunicji."

Wywiad udzielony 23 maja 1932r.

"Każdy, kto rzeczywiście chce, by na świecie nie było wojen, musi stanowczo obstawiać przy tym, by jego własny kraj zrzekł się pewnej części swojej suwerenności na rzecz instytucji międzynarodowych."

Wypowiedź, 1934r.

"Poszukiwanie sposobu, aby przekształcić materie w energie przypomina strzelanie po ciemku do ptaków w okolicy, gdzie jest ich tylko kilka."

Uwaga uczyniona na konferencji prasowej w 1935r.,
na trzy lata przed pomyślnym przeprowadzeniem
reakcji rozszczepienia jądra atomu.

"Potężnemu państwu nie przystoi bezczynnie przyglądać się, jak małe kraje o wysokiej kulturze niszczone są z cyniczną pogardą dla wszelkiej sprawiedliwości."

Z przesłania do zgromadzenia na rzecz pokoju, 5 kwietnia 1938r.

"To nowe zjawisko energia atomowa pozwoli również na konstruowanie bomb. (...) Jedna bomba tego typu przewieziona na statku i zdetonowana w porcie spowodowalaby zniszczenie całego portu wraz z częścia przyległego terytorium. Jednakże bomby takie mogą okazać sie zbyt ciężkie, aby można je było przenosić drogą powietrzną."

Tamże

"Zorganizowanej sile można przeciwstawić jedynie zorganizowaną siłę. Niezależnie od tego, jak bardzo bym tego żałował, nie ma innego wyjścia."

List do studenta-pacyfisty, 14 lipca 1941r.

"Nie brałem najmniejszego udziału w pracach nad bomba atomową."

Przytoczone w "New York Times", 12 sierpnia 1945r.

"Wyzwolenie energii atomowej nie stworzyło nowych problemów, sprawiło jedynie, że konieczne stało się szybsze rozwiązanie już istniejących."

Z artykułu "Atomic War or Peace", listopad 1945r.

"Charakterystycznym rysem mentalności wojskowej jest to, że czynniki materialne (bomby atomowe, bazy strategiczne, wszelkie typy broni, posiadane surowce) traktowane są jako podstawowe, podczas gdy człowiek, jego myśli i pragnienia - krótko mówiąc, czynniki psychologiczne - uważane są za nieistotne i drugorzędne. (...) Jednostką zostaje zdegradowana (...) do roli "materiału ludzkiego". "

Z artykułu "The Military Mentality", lato 1947r.

"Dopóki na świecie będzie istniał człowiek, będą też wojny."

List do Philippe Halsmanna, 1947r.

"My, uczeni, których tragicznym przeznaczeniem stało się czynienie środków zagłady jeszcze bardziej przerażającymi i efektywnymi, musimy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec użyciu tej broni do niecnych celów, dla jakich ja wynaleziono; jest to nasz najważniejszy i najwyższy obowiązek."

Przytoczone w "New York Times", 29 sierpnia 1948r.

"Odpowiedzialność spada na tych, którzy robią użytek z nowych narzędzi, a nie na tych, którzy przyczyniają się do postępu nauki, zatem na polityków, a nie uczonych."

Z wywiadu udzielonego studentowi Miltonowi Jamesowi, luty 1949r.

"Dopóki zbrojenia uważane są za gwarancje bezpieczeństwa, żaden kraj nie wyrzeknie się broni, która mogłaby zapewnić mu zwycięstwo w wojnie. Moim zdaniem bezpieczeństwo można osiągnąć jedynie poprzez zaniechanie zbrojeń we wszystkich państwach."

List do Jacques'a Hadamarda, 29 grudnia 1949r.

"Moim zdaniem zabicie kogoś na wojnie nie różni się niczym od popełnienia zwykłego morderstwa."

Przytoczone w japonskim czasopismie "Kaizo", jesień 1952r.

"Pierwsza bomba atomowa zniszczyła nie tylko Hiroszime. Jej wybuch położył także kres naszym tradycyjnym, niemodnym ideałom politycznym."

Podpisane wspólne oświadczenie,
przytoczone w "New York Times", 12 czerwca 1953r.

"Nic nigdy nie wskazywało na to, że znajdzie ona jakikolwiek techniczne zastosowanie."

List do Jules'a Isaaca, 28 lutego 1955r.,
w którym Einstein odpierał zarzut, że jako twórca szczególnej teorii względnosci jest odpowiedzialny za rozbicie atomu i skonstruowanie bomby atomowej.

"Gdybym wiedział, że Niemcom nie uda się wyprodukować bomby atomowej, nie kiwnąłbym nawet palcem."

Przytoczone

"Wyzwolenie potęgi ukrytej w atomie zmieniło wszystko z wyjątkiem naszego sposobu myślenia, w wyniku czego zmierzmy nieuchronnie ku bezprecedensowej katastrofie."

Przytoczone w "New York Times", 2 sierpnia 1964r.

"Popełniłem w moim życiu jeden bład - podpisałem ów list do prezydenta Roosevelta, dotyczący konieczności zbudowania bomby atomowej. Chyba jednak można mi to wybaczyc, gdyż wszyscy uważalismy wówczas za wysoce prawdopodobne, że Niemcy pracują właśnie nad tym problemem i że - jeśli im się powiedzie - użyją bomby atomowej, by podporządkować sobie cały świat."

List do Linusa Paulinga

© 2004-2010 Kontakt. Wszelkie prawa zastrzeżone Regulamin Zgłoś problem/błąd Poleć nas RSS